UPDATE 11:30 Gerasimov, generalul care a inventat „războiul hibrid”

Gerasimov a urcat în vârful ierarhiei ruse în urma războiului din Cecenia, fiind considerat teoreticianul aşa-numitului „război hibrid”, adică un conflict nu doar cu avioane, tancuri şi trupe terestre, ci ţi prin intruziuni computerizate şi atacuri cibernetice. Valeri Gerasimov este generalul care a fost fost şef de stat major al tuturor forţelor moscovite, ministru adjunct al apărării şi care de astăzi a fost numit de Putin ca şef direct al operaţiunilor în Ucraina.

UPDATE 11:20 Grupul Wagner: a fost găsit cadavrul unuia dintre cei doi voluntari britanici dispăruţi în Ucraina

Grupul Wagner a declarat că a găsit cadavrul unuia dintre cei doi voluntari britanici dispăruţi în Ucraina, Christopher Parry, în vârstă de 28 de ani, şi Andrew Bagshaw, în vârstă de 48 de ani, văzuţi ultima dată vineri, când plecau din Kramatorsk spre Soledar. Într-un mesaj de pe Telegram, grupul Wagner precizează că pe cadavru au fost găsite documentele ambilor voluntari daţi dispăruţi. „Susţinem familiile a doi britanici care au dispărut în Ucraina”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe, citat de Skynews.com. „Suntem la curent cu informaţiile recente şi suntem în contact cu autorităţile ucrainene”.

UPDATE 12:50 Kiev: peste o sută de soldaţi ruşi ucişi în Soledar

Autorităţile militare ucrainene au emis un mesaj de la Soledar care vorbeşte despre „cel puţin o sută” de soldaţi ruşi ucişi. Preşedintele Zelenski a negat în briefingul său că forţele ruse şi miliţiile Wagner au înconjurat şi au capturat centrul. „Statul terorist şi propagandiştii săi încearcă să pretindă că o parte a oraşului nostru Soledar este un fel de cucerire a Rusiei”. Ruşii, a spus el, „vor prezenta – şi îl prezintă deja – societăţii lor în aşa fel încât să susţină mobilizarea şi să dea speranţă celor care susţin agresiunea. Dar lupta continuă. Conducerea Doneţk rezistă”.

UPDATE 12:40 Pentagonul nu confirmă că Soledar se află sub controlul Rusiei

Autorităţile americane nu au date care să confirme că oraşul ucrainean Soledar, la câţiva kilometri de Bakhmut, este complet sub controlul forţelor ruse, a afirmat secretarul Apărării al Statelor Unite, Lloyd Austin, explicând că există „confruntări în evoluţie în zonă” şi vorbind despre un „context foarte fluid” cu „lupte cu adevărat violente”.

UPDATE 10:00 Ofensiva ruşilor, pusă în pericol de un element propriu

 

Incapacitatea Rusiei de a rezolva problema lipsei de muniţii va frustra probabil capacitatea soldaţilor ruşi de a susţine operaţiuni ofensive în estul Ucrainei în acest an, a declarat Institutul pentru Studiul Războiului din Ucraina.

 

Artileria ruşilor a scăzut „dramatic faţă de nivelul său maxim din timpul războiului”, în unele locuri cu 75%, a raportat CNN marţi, citând oficiali americani şi ucraineni.

 

Deşi oficialii ucraineni nu au o explicaţie clară a motivelor acestei schimbări, printre motivele posibile au fost enumerate aprovizionarea redusă cu cartuşe de artilerie sau schimbarea tacticii pe fondul contraofensivei ucrainene de succes.

 

Purtătorul de cuvânt al Grupului de forţe din estul Ucrainei, Serhiy Cherevaty, a declarat că forţele ruseşti şi-au epuizat rezervele de obuze de artilerie de 122 mm şi 152 mm şi alte rezerve în vara anului 2022, considerând că un foc de artilerie excesiv va duce la rezultate mai rapide, a relatat sursa citată.

 

Cherevaty mai spune că Rusia este forţată fie să transfere obuze din zone mai îndepărtate din Rusia, fie să achiziţioneze muniţii suplimentare din ţări străine, ceea ce duce la o rată redusă a focului de artilerie.

 

De asemenea,  Institutul pentru Studiul Războiului din Ucraina a menţionat că ruşii „recunosc din ce în ce mai mult faptul că lipsa muniţiilor şi a aprovizionării Rusiei împiedică în mod decisiv capacitatea invadatorilor de a avansa”.

 

Dacă Rusia nu îşi rezolvă problemele fundamentale legate de aprovizionarea efortului său de război în Ucraina, campaniile sale de mobilizare nu vor reuşi să afecteze cursul războiului, a conchis institutul.

 

 

UPDATE 9:30 Ruşii au bombardat Zaporizhzhia miercuri seară

UPDATE 9:00 Politico: Peste 2.000 de atacuri cibernetice au vizat Ucraina în 2022

UPDATE 8:10 Autorităţile ucrainene spun că aliaţii SUA pregătesc noi sancţiuni împotriva petrolului rusesc

Ministerul britanic al Apărării: Rusia nu îşi atinge obiectivele strategice

Decizia Ministerului rus al Apărării de a-l înlocui pe generalul Serghei Surovokin cu şeful Statului Major General, Valeri Gherasimov, în funcţia de comandant al războiului Rusiei din Ucraina este un semn că Kremlinul este conştient că nu reuşeşte să îşi atingă obiectivele în Ucraina, a declarat Ministerul britanic al Apărării.

“Aceasta este o evoluţie semnificativă în abordarea preşedintelui rus Vladimir Putin în ceea ce priveşte gestionarea războiului”, a scris ministerul pe Twitter.

“Desfăşurarea şefului Statului Major General în calitate de comandant de teatru de operaţiuni este un indicator al seriozităţii crescânde a situaţiei cu care se confruntă Rusia şi o recunoaştere clară a faptului că această campanie nu reuşeşte să atingă obiectivele strategice ale Rusiei”.

Potrivit Ministerului britanic al Apărării, este puţin probabil ca această decizie să îi mulţumească pe ultranaţionaliştii ruşi şi pe bloggerii militari care l-au acuzat pe Gherasimov pentru eşecurile Rusiei pe câmpul de luptă din Ucraina.

Primarii din Varşovia, Praga, Bratislava şi Budapesta au vizitat Kievul

Primarul Kievului, Vitali Klitschko, i-a primit pe 11 ianuarie pe primarii a patru capitale europene, membre ale Pactului oraşelor libere – Varşovia, Praga, Budapesta şi Bratislava.

Klitschko le-a mulţumit primarilor pentru sprijinul pe care l-au oferit deja Kievului, în condiţiile în care oraşul continuă să fie ţinta atacurilor cu rachete şi drone ale Rusiei, în contextul războiului total al Moscovei împotriva Ucrainei, relatează The Kyiv Independent.

Potrivit administraţiei de stat a oraşului Kiev, Rafał Trzaskowski, primarul Varşoviei, a promis că va furniza 60 de vagoane de metrou pentru Kiev. În acelaşi timp, Bratislava intenţionează să trimită 25 de autobuze urbane în capitala ucraineană.

Zelenski spune oraşul Soledar este instrument de propagandă pentru Rusia

“Acum, statul terorist şi propagandiştii săi încearcă să pretindă că o parte din oraşul nostru Soledar, un oraş care a fost aproape complet distrus de invadatori, ar fi un fel de realizare a Rusiei”, a declarat el.

“Ei vor prezenta, şi prezintă deja, acest lucru societăţii lor în aşa fel încât să susţină mobilizarea şi să dea speranţă celor care susţin agresiunea”, a adăugat preşedintele Ucrainei.

Un soldat ucrainean din Soledar a declarat miercuri pentru CNN că tovarăşii săi “rezistă”, dar că situaţia este “foarte dificilă”.

“Luptele continuă”, a spus Zelenski. “Direcţia Doneţk rezistă. Iar noi facem totul, fără să ne oprim nicio zi, pentru a întări apărarea ucraineană. Potenţialul nostru este în creştere. Şi le mulţumesc tuturor partenerilor noştri care ne ajută în acest sens”.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media – ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa [email protected]

https://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2023/01/7832776-mediafax-foto-ap-libkos-2.jpghttps://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2023/01/7832776-mediafax-foto-ap-libkos-2-300x300.jpgrootstireaUncategorised
UPDATE 11:30 Gerasimov, generalul care a inventat „războiul hibrid” Gerasimov a urcat în vârful ierarhiei ruse în urma războiului din Cecenia, fiind considerat teoreticianul aşa-numitului „război hibrid”, adică un conflict nu doar cu...