Evenimentul are loc în Qatar, între 20 noiembrie şi 18 decembrie, fiind prima dată când se desfăşoară în lumea arabă şi a doua organizată în întregime în Asia.

Turneul va avea pentru ultima dată la start 32 de echipe participante, deoarece numărul acestora va creşte la 48 de echipe cu turneul din 2026.

Meciurile din cadrul evenimentului se vor disputa în opt locaţii din cinci oraşe.

Franţa este campioana în exerciţiu, după ce a învins Croaţia cu 4-2 în finala Cupei Mondiale FIFA 2018.

Din cauza căldurii şi a umidităţii intense din Qatar pe timpul verii, Cupa Mondială se va desfăşura în lunile noiembrie şi decembrie, fiind primul turneu care nu se va desfăşura în lunile mai, iunie sau iulie şi care va avea loc întimpul iarnii nordice.

Se va juca într-un interval de timp redus, de 29 de zile, faţă de alte ediţii.

Meciul de deschidere va fi între Qatar şi Ecuador, pe stadionul Al Bayt, Al Khor. Finala va avea loc pe 18 decembrie 2022, de Ziua Naţională a Qatarului.

Alegerea de a găzdui Cupa Mondială în Qatar a fost sursa unor controverse semnificative. Printre acestea se numără, printre altele, conform mai multor organizaţii de apărare a drepturilor omului, tratamentul incorect aplicat de Qatar lucrătorilor migranţi, un bilanţ slab în ceea ce priveşte drepturile omului, persecutarea persoanelor LGBT şi altele.

Turneul organizat de FIFA are loc o dată la patru ani şi s-a desfăşurat pentru prima dată în 1930 în Uruguay, iar de la ediţia din 1998 a fost disputat de 32 de echipe.

Competiţia se dispută cu opt grupe, urmate de o rundă eliminatorie în care intră 16 echipe.

Campioana în exerciţiu este echipa naţională de fotbal a Franţei, care a învins Croaţia cu 4-2 în finala Cupei Mondiale FIFA 2018. Evenimentul este programat să se desfăşoare sub o durată redusă, între 20 noiembrie şi 18 decembrie, în Qatar.

Spre deosebire de precedentele Cupe Mondiale FIFA, care s-au jucat în iunie şi iulie, ediţia din 2022 se va desfăşura în noiembrie şi decembrie pentru a evita căldura intensă a verii din Qatar.

Ca urmare, se defăşoară în mod neobişnuit, la mijlocul sezoanelor ligilor naţionale de fotbal, care încep la sfârşitul lunii iulie sau în august, inclusiv în toate ligile europene importante, care au fost obligate să programeze pauze prelungite în calendarul lor naţional.

Programul meciurilor a fost confirmat de FIFA în iulie 2020, iar faza grupelor a fost stabilită să înceapă la 21 noiembrie, cu patru meciuri în fiecare zi. Ulterior, programul a fost modificat prin mutarea meciului Qatar – Ecuador la 20 noiembrie, după ce Qatar a făcut lobby cu succes pe lângă FIFA pentru a permite echipei sale să joace meciul de deschidere.

Finala se va juca pe 18 decembrie, pe stadionul Lusail Iconic Stadium.

Meciurile din fiecare grupă au fost repartizate pe următoarele stadioane:

Grupele A, B, E, F: Al Bayt Stadium, Khalifa International Stadium, Al Thumama Stadium, Ahmad bin Ali Stadium.

Grupele C, D, G, H: Lusail Iconic Stadium, Stadium 974, Education City Stadium, Al Janoub Stadium.

În aprilie 2022, FIFA a anunţat premiile pentru toate naţiunile participante. Fiecare echipă calificată a primit 1,5 milioane de dolari înainte de competiţie pentru a acoperi costurile de pregătire, urmând să primească cel puţin 9 milioane de dolari în premii.

Programul integral al competiţiei:

Grupa A

Qatar – Ecuador (20 noiembrie, ora 18:00)
Senegal – Olanda (21 noiembrie, ora 18:00)
Qatar – Senegal (25 noiembrie, ora 15:00)
Olanda – Ecuador (25 noiembrie, ora 18:00)
Olanda – Qatar (29 noiembrie, ora 17:00)
Ecuador – Senegal (29 noiembrie, ora 17:00)

Grupa B

Anglia – Iran (21 noiembrie, ora 15:00)
SUA – Ţara Galilor (21 noiembrie, ora 21:00)
Ţara Galilor – Iran (25 noiembrie, ora 12:00)
Anglia – SUA (25 noiembrie, ora 21:00)
Ţara Galilor – Anglia (29 noiembrie, ora 21:00)
Iran – SUA (29 noiembrie, ora 21:00)

Grupa C

Argentina – Arabia Saudită (22 noiembrie, ora 12:00)
Mexic – Polonia (22 noiembrie, ora 18:00)
Polonia – Arabia Saudită (26 noiembrie, ora 15:00)
Argentina – Mexic (26 noiembrie, ora 21:00)
Polonia – Argentina (30 noiembrie, ora 21:00)
Arabia Saudită – Mexic (30 noiembrie, ora 21:00)

Grupa D

Danemarca – Tunisia (22 noiembrie, ora 15:00)
Franţa – Australia (22 noiembrie, ora 21:00)
Tunisia – Australia (26 noiembrie, ora 12:00)
Franţa – Danemarca (26 noiembrie, ora 18:00)
Tunisia – Franţa (30 noiembrie, ora 17:00)
Australia – Danemarca (30 noiembrie, ora 17:00)

Grupa E

Germania – Japonia (23 noiembrie, ora 15:00)
Spania – Costa Rica (23 noiembrie, ora 18:00)
Japonia – Costa Rica (27 noiembrie, ora 12:00)
Spania – Germania (27 noiembrie, ora 21:00)
Japonia – Spania (1 decembrie, ora 21:00)
Costa Rica – Germania (1 decembrie, ora 21:00)

Grupa F

Maroc – Croaţia (23 noiembrie, ora 12:00)
Belgia – Canada (23 noiembrie, ora 21:00)
Belgia – Maroc (27 noiembrie, ora 15:00)
Croaţia – Canada (27 noiembrie, ora 18:00)
Croaţia – Belgia (1 decembrie, ora 17:00)
Canada – Maroc (1 decembrie, ora 17:00)

Grupa G

Elveţia – Camerun (25 noiembrie, ora 12:00)
Brazilia – Serbia (24 noiembrie, ora 21:00)
Camerun – Serbia (28 noiembrie, ora 12:00)
Brazilia – Elveţia (28 noiembrie, ora 18:00)
Camerun – Brazilia (2 decembrie, ora 21:00)
Serbia – Elveţia (2 decembrie, ora 21:00)

Grupa H

Uruguay – Coreea de Sud (24 noiembrie, ora 15:00)
Portugalia – Ghana (24 noiembrie, ora 18:00)
Coreea de Sud – Ghana (28 noiembrie, ora 15:00)
Portugalia – Uruguay (28 noiembrie, ora 21:00)
Coreea de Sud – Portugalia (2 decembrie, ora 17:00)
Ghana – Uruguay (2 decembrie, ora 17:00)

Optimi de finală

A1 – B2 (3 decembrie, ora 17:00)
C1 – D2 (3 decembrie, ora 21:00)
D1 – C2 (4 decembrie, ora 17:00)
B1 – A2 (4 decembrie, ora 21:00)
E1 – F2 (5 decembrie, ora 17:00)
G1 – H2 (5 decembrie, ora 21:00)
F1 – E2 (5 decembrie, ora 17:00)
H1 – G2 (5 decembrie, ora 21:00)

Sferturi de finală

Câştigător meci 53 – Câştigător Meci 54 (9 decembrie, ora 17:00)
Câştigător meci 49 – Câştigător meci 50 (9 decembrie, ora 21:00)
Câştigător meci 55 – Câştigător meci 56 (10 decembrie, ora 17:00)
Câştigător meci 51 – Câştigător meci 52 (10 decembrie, ora 21:00)

Programul semifinalelor de la Campionatul Mondial

Câştigător sfert de finală 1 – Câştigător sfert de finală 2 (13 decembrie, ora 21:00)
Câştigător sfert de finală 3 – Câştigător sfert de finală 4 (14 decembrie, ora 21:00)

Finala mică

Pierzătoare semifinală 1 – Pierzătoare semifinală 2 (17 decembrie, ora 17:00)

Finala mare:

Câştigătoare semifinală 1 – Câştigătoare semifinală 2 (18 decembrie, ora 21:00)

 

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa [email protected]

https://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2022/11/7800764-hepta-mediafax-foto-zuma-press-hepta-3.jpghttps://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2022/11/7800764-hepta-mediafax-foto-zuma-press-hepta-3-300x300.jpgrootstireaUncategorised
Evenimentul are loc în Qatar, între 20 noiembrie şi 18 decembrie, fiind prima dată când se desfăşoară în lumea arabă şi a doua organizată în întregime în Asia. Turneul va avea pentru ultima dată...