Autoutilitara a fost confiscată după ce a fost surprinsă de comisarii Gărzii Naţionale de Mediu şi de poliţiştii locali de la sectorul 5, care fac controale mixte, la iniţiativa Ministerului Mediului.

„Persoana prinsă în flagrant a fost amendată cu 30.000 de lei iar autobasculanta cu care a transportat deşeurile a fost confiscată, conform prevederilor HG nr. 1061/2008 privind confiscarea mijlocului de transport folosit la săvârşirea faptei”, anunţă reprezentanţii Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor.

Totodată, au fost impuse dispoziţii de salubrizare a zonei afectate până în data de 17 februarie.

„Doar aplicarea măsurilor dure prevăzute de lege poate opri un fenomen care a ajuns pentru mulţi să devină o normalitate: depozitarea oriunde în Capitală a resturilor din construcţii sau demolări sau chiar a lucrurilor care nu ne mai sunt necesare, inclusiv a deşeurilor din ambalaje. Până acum echipele noastre mixte au organizat peste 100 de inspecţii în toate sectoarele Capitalei, fiind aplicate amenzi de peste 200.000 de lei. Acţiunile au descoperit depozite ilegale de deşeuri pe o suprafaţă de aproape 300.000 de mp din Bucureşti. Toate aceste zone ale Bucureştiului vor fi salubrizate şi monitorizate în continuare de echipele noastre”, a declarat ministrul Mediului, Tánczos Barna.

Despre confiscarea de la Sectorul 5 vorbeşte şi primarul Cristian Popescu Piedone, care spune că aceasta a fost prima maşină care transporta ilegal deşeuri a fost confiscată: „ Avem un prim exemplu care arată clar că nu ne jucăm! Cei care au aruncat deşeuri pe domeniul public au fost sancţionaţi, iar maşinile au fost confiscate. Ne dorim un sector curat şi civilizat. Ne pasă de mediul înconjurător şi de aerul pe care îl respirăm”, spune primarul de la Sectorul 5.

De cealaltă parte, primarul de la Sectorul 6, Ciprian Ciucu, spune că la el în sector a fost confiscat primul autovehicul care transporta ilegal deşeuri: „Prima maşină confiscată vreodată în Bucureşti pentru transport ilegal de deşeuri provenite din construcţii / demolări. Deci, se poate. De obicei, firmele acestea, contractate pe platforme de mica publicitate, nu au contracte cu gropile de gunoi şi aruncă deşeurile pe marginea drumului sau pe câmpuri, murdărindu-ne câmpurile, oraşele şi drumurile, viaţa. Mesajul a fost dat: nu mai veniţi în Sectorul 6 dacă nu vreţi să rămâneţi fără maşini! Mai am un mesaj: constructorii vor fi monitorizaţi cu precădere”, scrie Ciucu.

Puşi să explice situaţia celor două sectoare, care îşi arogă primul autoturism confiscat pentru că transporta ilegal deşeuri, reprezentanţii Ministerului Mediului au admis că este vorba despre două cazuri, care cel mai probabil, s-au desfăşurat simultan.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa [email protected]

https://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2021/02/masina-confiscata.pnghttps://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2021/02/masina-confiscata-300x300.pngrootstireaUncategorised
Autoutilitara a fost confiscată după ce a fost surprinsă de comisarii Gărzii Naţionale de Mediu şi de poliţiştii locali de la sectorul 5, care fac controale mixte, la iniţiativa Ministerului Mediului. „Persoana...