HC Dobrogea Sud Constanța a fost la un pas de un rezultat uriaș la debutul în grupele Cupei EHF. Echipa lui Zvonko Sundovski a cedat cu 29-25 în deplasare cu Team Tvis Hostelbro. În minutul 53, echipa noastră avea un avans de două goluri, 25-23.

După o primă repriză în care gazdele au avut mai mult inițiativa, la reluare, Constanța a preluat controlul partidei. Cu o apărare care a funcționat la cote înalte, fiind bine susținută și de portarul Nikola Mitrevki, HCDS s-a desprins la 22-19 în minutul 47. De la 25-23 în minutul 53, reprezentanta României nu a mai găsit soluții în atac și nu a mai reușit să marcheze. În schimb, gazdele au realizat un 6-0 în acest interval de timp și au obținut la final primele puncte în Grupa C.

„A fost dramatic pe final. Noi am fost neinspirați în ultimele minute, și, normal, o echipă nordică te taxează. A apărat portarul lor foarte bine, acolo s-a întors meciul. Am întâlnit o echipă daneză, care joacă an de an în cupele europene, o echipă aflată în topul campionatului. Ne-am bătut la ei acasă, am jucat de la egal la egal. Per ansamblu, exceptând ultimele 5 minute, eu unul sunt mulțumit de joc, îmi dă speranțe. Jocul nostru nu a fost rău, a fost bun și chiar foarte bun în multe momente. Am mari așteptări din acest sezon, chiar dacă acum avem un gust amar, pentru că repriza a doua am condus tot timpul. Dar, un meci ține 60 de minute, iar ultimele 5 ne-au fost fatale. Îi felicit pe băieți pentru efortul”, a declarat președintele Rudi Stănescu pentru site-ul oficial al clubului

Holstebro – HCDS Constanța 29-25 (14-12)

Mitrevski, Iancu – portari; Crnoglavac 4, Malinovic 4, Vujovic 4, Kevic 3, Mocanu 3, Nistor 3, Nikolic 2, Buricea 1, Chikovani 1, Csog, Markoski, Mladenovic, Susanu, Toma

În celalălat meci al Grupei C, FC Porto a câștigat la pas partida cu Liberbank Cuenca, scor 37-26. Formația portugheză este următorul adversar al „delifinilor”, sâmbătă, de la ora 14:45, pe teren propriu.