Irina Begu (55 WTA) a reușit una dintre cele mai bune evoluții în sezonul 2018, învingând-o în minimum de seturi pe Agnieszka Radwanska (60 WTA), în optimile turneului de categorie International de la Seul.

Românca a încheiat partida de o oră și 57 de minute de joc efectiv având raport pozitiv de lovituri câștigătoare / greșeli neforțate (27-25), scor 6-4, 6-3, reușind să gestioneze perfect cele două întreruperi de ploaie venite în momente favorabile ei.

În sferturi, românca va juca împotriva favoritei 3 la câștigarea trofeului, Maria Sakkari (Grecia; 32 WTA). Cele două se află în fața celui de-al doilea meci direct. În prima confruntare, Irina s-a impus cu 6-1; 6-3, în 2016, la Miami.