loading…

Irina Begu, aflată pe locul 28 WTA, a fost eliminată, astăzi, în primul tur al turneului WTA de la Sankt Petersburg, desfășurat în sală și dotat cu premii totale de 776.000 de dolari.

Begu, în vârstă de 26 de ani, a fost învinsă de germanca Andrea Petkovic (58 WTA), sportivă venită din calificări, scor 1-6, 5-7, într-o oră și 38 de minute de joc. De-a lungul partidei, Begu a reușit două break-uri, însă a pierdut cinci game-uri pe propriul serviciu, scrie Mediafax.

Pentru participarea în runda inaugurală a turneului din Rusia, Begu primește un cec în valoare de 6.925 de dolari și un punct în clasamentul WTA.

Petkovic își asigură 10.915 de dolari și 55 WTA, în urma calificării în turul 2, fază în care o va întâlni pe italianca Roberta Vinci (locul 21 WTA).