loading…

FC Steaua București a remizat, astăzi, cu formația rusă de primă ligă Terek Groznîi, scor 1-1, într-un meci amical jucat în Antalya.

Echipa antrenată de către Laurențiu Reghecampf a deschis scorul în minutul 56, prin Gabriel Enache, din penalty. Arbitrul a dictat lovitura de pedeapsă în urma unui henț comis în careu de unul dintre apărătorii rușilor, la o centrare a lui Adrian Popa, conform Mediafax.

În minutul 60, Rodolfo, fundașul celor de la Groznîi, a primit cartonaș roșu pentru un fault comis undeva la mijlocul terenului. Rușii au restabilit egalitatea în minutul 82, prin Mbengue.

Steaua a început în formula: Niță (Stăncioiu 46′) – Ov. Popescu (Enache 46′), Moke, Tamaș, Momcilovic – Pintilii, Muniru (Achim 46′) – Popa, Alibec, De Amorim (Jakolis 46′) – Gnohere. Au mai jucat: Lucian Filip, Tudorie, Achim, Boldrin.

Echipa de start a lui Terek: Godzyur – Utsiev, Rodolfo, Semenov, Mohammadi – Kuzyaev, Facundo Priz – Roshi, Ivanov, Grozav – Bekim Balaj. Gabriel Torje a jucat din minutul 70, iar Gheorghe Grozav a fost înlocuit în minutul 76.

În primele două partide de pregătire din Antalya, roș-albaștrii au înregistrat o înfrângere și o victorie. FC Steaua București a pierdut prima partidă, 0-2, cu azerii de la Qarabag, echipă care a evoluat în grupele Europa League, și i-au învins pe macedonenii de la Vardar Skopje, fosta adversară din preliminariile Ligii Campionilor, cu 1-0, după un gol marcat de Antonio Jakolis.

Vor mai urma trei meciuri amicale pentru vicecampioana României: cu Slovan Bratislava (locul 1 în Slovacia, pe 28 ianuarie), cu Wisla Cracovia (locul 10 în Polonia, pe 31 ianuarie) și cu Hajduk Split (locul 4 în Croația, pe 2 februarie).