loading…

Manchester United a ajuns la cinci victorii consecutive în Premier League, după succesul de astăzi, scor 2-1, cu Middlesbrough, în etapa a 19-a a campionatului, în timp ce Chelsea s-a impus cu 4-2 în partida de pe teren propriu, cu Stoke și s-a distanțat la nouă puncte în fruntea clasamentului.

Chelsea a ajuns la 13 victorii consecutive după victoria cu Stoke, însă elevii antrenați de Antonio Conte nu au avut o misiune ușoară. Chelsea a deschis scorul prin Gary Cahill, înainte de pauză, însă Stoke a egalat imediat după reluare. William a făcut 2-1, însă Stoke a replicat imediat, prin Peter Crouch. Tot William a adus pe Chelsea în avantaj, iar tabela a fost închisă de Diego Costa.

În urma acestui rezultat, Chelsea a acumulat 49 de puncte, cu nouă mai multe decât Liverpool, care are și un meci în minus, derby-ul cu Manchester City. Pentru echipa antrenată de Antonio Conte va urma duelul cu Tottenham, pe 4 ianuarie.

Un alt meci cu o desfășurare greu de anticipat a avut loc pe Old Trafford, chiar în ziua în care legendarul manager Sir Alex Ferguson, care a scris istorie la United, a împlinit 75 de ani. Elevii lui Mourinho au fost la un pas să fie învinși surprinzător de Middlesbrogh, după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 67 prin Leadbitter. Meciul curgea spre o victorie a “coșmarului Stelei” din 2006, însă United a revenit în stil de mare echipă, cu două goluri înscrise într-un singur minut.