loading…

Slovaca Dominika Cibulkova (locul 8 WTA) a invins-o pe Angelique Kerber in finala Turneului Campioanelor din Singapore, scor 6-3, 6-4.

Pornita cu statut de outsidera, Dominika Cibulkova a facut cel mai bun meci din cariera si nu i-a dat absolut nicio sansa jucatoarei de pe locul 1 WTA, scrie ziare.com.

Cibulkova a avut acelasi stil avantat pe care l-a aratat si in meciurile cu Simona Halep si Kuznetsova, in timp ce Kerber a fost fara replica.

Extrem de agresiva si precisa, Cibulkova a aratat un meci in care totul a mers perfect pentru ea: a naucit-o pe Kerber cu loviturile de forehand, dar si serviciul a fost la inaltime.

Micuta slovaca a avut nevoie de doar 31 de minute pentru a lua primul set cu 6-3, cu ajutorul a doua break-uri.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat deoarece Kerber si-a imbunatatit serviciul, dar din nou Cibulkova a facut diferenta si si-a adjudecat victoria.

Pentru Dominika Cibulkova, acesta este cel mai important trofeu din cariera la prima aparitie de la Turneul Campioanelor.

In schimb, Kerber incheie anul pe locul intai WTA, cu titluri la Australian Open si US Open.

Cibulkova a pierdut doua meciuri in faza grupelor, dar a ajuns in semifinale dupa victoria in fata Simonei Halep. Este acelasi scenariu ca si anul trecut, cand Radwanska a castigat turneul cu doua infrangeri in grupa si o victorie in fata Simonei.