loading…

Real Madrid a câștigat, astăzi, meciul din deplasare cu Deportivo Alaves, scor 4-1, în etapa a 10-a din La Liga, prin hat-trick-ul reușit de Cristiano Ronaldo și golul lui Alvaro Morata, după ce formația gazdă reușise deschiderea scorului.

Brazilianul Deyverson a deschis scorul pentru Alaves în minutul 7, după o neatenție a lui Keylor Navas. Portarul costarican a ieșit greșit la centrarea lui Hernandez, din stânga, iar atacantul sud-american a înscris din fața porții goale. Cristiano Ronaldo avea, însă, să marcheze de două ori până la pauză și să întoarcă scorul. În minutul 17, Ronaldo a transformat, în stânga portarului, penalty-ul obținut de Gareth Bale, iar în minutul 33, a înscris cu un șut de la 25 de metri, scrie Mediafax.

În partea a doua, Morata a marcat și el, în minutul 84, după ce l-a lobat pe Pacheco, în urma unui contraatac, iar Ronaldo avea să reușească hat-trick-ul, cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar. Atacantul portughez a irosit și o lovitură de la 11 metri, în minutul 79, pe care tot el a obținut-o.

La Real Madrid, Zidane a folosit următoarea echipă: Navas – Danilo, Pepe (Nacho 24′), Varane, Marcelo – Kovacic, Kroos, Isco – Bale (L. Vazquez 87′), Benzema (Morata 67′), Ronaldo.

Deportivo Alaves: Pacheco – Kiko, Alexis, Feddal, Garcia, Hernandez – D. Torres (Santos 83′), Garcia (Krsticic 62′), Camarasa – Deyverson, Mendez (Katai 67′). Antrenor: Mauricio Pellegrino.

Echipa pregătită de Zinedine Zidane rămâne, astfel, neînvinsă în actuala stagiune de campionat și se distanțează la trei puncte de FC Sevilla, ocupanta locului 2, care a remizat pe terenul lui Sporting Gijon, scor 1-1. Deportivo Alaves se află pe locul 13, cu 10 puncte.

Real Madrid și-a mărit avansul și față de FC Barcelona (19 puncte) și Atletico Madrid (18 puncte), care nu au jucat încă în runda a 10-a. Formația lui Diego Simeone întâlnește Malaga, pe teren propriu, sâmbătă, de la 19:30. Tot astăzi, dar de la 21:45, echipa catalană va juca pe Camp Nou împotriva celor de la Granada.