loading…

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu (locul 214 în clasamentul WTA), venită din calificări, a fost eliminată în primul tur al turneului ITF de la Poitiers, Franța, disputat în sală, după ce a fost învinsă, marți, de franțuzoaica Amandine Hesse (205 WTA), scor 3-6, 0-6.

Partida a durat 59 de minute. Andreea Mitu a comis șase duble greșeli, iar procentajul de reușită la primul său serviciu a fost de 51 la sută. Sportiva în vârstă de 25 de ani a reușit două break-uri, însă și-a pierdut serviciul de șase ori.

Sorana Cîrstea (81 WTA) și Patricia Țig (113 WTA) au fost eliminate de asemenea, astfel că România mai are doar două jucătoare rămase în competiție la Poitiers, pe Monica Niculescu (37 WTA) și pe Gabriela Ruse (278 WTA).

Gabriela Ruse a învins-o în primul tur pe Patricia Țig, scor 6-2, 6-3, și va evolua în optimile de finală împotriva favoritei numărul 5, japoneza Nao Hibino (85 WTA), în timp ce Niculescu o va întâlni, miercuri, pe Ivana Jorovic (Serbia, 134 WTA), în runda inaugurală.