Autor:
Alexandru Toader
| joi, 20 octombrie 2016 | 0 Comentarii
| 4 Vizualizari

Steaua a fost aproape de a obține prima victorie din grupele Ligii Europa. Însă, „roș-albaștrii” nu au reușit decât o remiză, 1-1, pe „Arena Națională”, cu FC Zurich, liderul diviziei secunde din Elveția.

Steaua și FC s-au întâlnit pentru prima dată în istorie în cupele europene. Steliștii, datori morali după înfrângerea cu Gaz Metan (0-1), au început în forță duelul cu elvețienii, și au înregistrat o primă ocazie chiar în minutul 3. Vicecampioana Ligii I putea deschide scorul la București prin Adi Popa. După ce a reușit să dribleze doi fundași adverși, șutul românului din 16 metri a întâlnit doar bara (16)! Ocazia Stelei i-a trezit pe oaspeți, iar două minute mai târziu senegalezul Kone a reluat cu călcâiul din careul mic al gazdelor, după un corner, dar Niță a avut o intervenție decisivă. Același Kone avea să fie blocat încă o dată de portarul „roș-albaștrilor” (23). Trupa lui Reghecampf a încercat să perforeze din nou plasa porții celor de la Zurich. Gabi Tamaș a tras ca din tun o lovitură liberă de 25 de metri, însă execuția sa a fost cu greu respinsă, de lângă bară (37).

După pauză, tot „militarii” au luat fața partidei. Centrarea lui Adi Popa de pe partea dreaptă a căzut pe transversala porții adverse, iar Steaua dădea semne că nu se mulțumește doar cu o remiză albă (47). A venit minutul 72 al meciului. Până atunci, cateva mici ocazii de ambele părți. Steaua a modificat pentru prima dată tabela în acest meci, grație bosniacului Golubovici, care a marcat în premieră pentru „roș-albaștrii” de la venirea sa la echipă, în vară (63). După meciul anterior din campionat, Gigi Becali anunța că bosniacul nu va mai fi titularizat în echipa lui Reghe, dar Golubovici i-a răspuns astfel. Reușita Stelei parcă i-a motivat și mai tare pe elvețieni. S-au avântat în careul Stelei de nenumărate ori, dar intervențiile lui Niță au fost din nou decisive. Cei 800 de fani ai lui FC Zurich „au explodat” în minutul 86. Rămas dator în urma ocaziilor din prima parte a duelului, senegalezul Kone a reușit, ulterior, să-l învingă pe Niță, după o pasă excelentă din marginea careului mic, iar ambele echipe se mulțumesc cu câte un punct după jocul de la București.

Acum, Steaua a acumulat două puncte și ocupă ultimul loc în Grupa L. Villareal are 5 puncte, în timp ce Osmanlispor și FC Zurich se află la egalitate, cu câte 4 puncte.

Tag-uri:
Steaua, Liga Europa, FC Zurich, Golubovici, Europa League

În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LIGA EUROPA. Steaua – FC Zurich, 1-1. „Roș-albaștrii”, egalați în minutul 86, iar rezultatul i-a trimis pe ultimul loc în Grupa L.

Autor: Alexandru Toader | joi, 20 octombrie 2016 | 0 Comentarii | 4 Vizualizari FOTO: Agerpres Steaua a fost aproape de a...