loading…

Simona Halep, ocupanta locului 5 în clasamentul mondial WTA, a câștigat, astăzi, scor 3-6, 6-1, 6-1, meciul disputat cu Svetlana Kuznetsova din Rusia, și a obținut calificarea în semifinalele turneului de la Montreal (Canada), dotat cu premii totale de 2,413,663 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră și . Primul set a debutat cu un break din partea sportivei din Rusia, care a continuat jocul bun și a condus, la un moment dat, chiar cu 4-0. Imediat, Simona a dat semne de revenire, dar a putut câștiga doar trei game-uri, ultimul pe serviciul adversarei. În final, Kuznetsova și-a trecut în cont primul set, după ce a reușit un nou break chiar în game-ul final, scor 6-3, notează Mediafax.

Actul secund a fost dominat clar de Simona Halep, care nu i-a mai permis adversarei să câștige decât un singur game. Jucătoarea de 24 de a început cu break, apoi și-a câștigat serviciul, seria bună fiind continuată cu un nou break. La scorul de 4-0 pentru Halep, Kuznetsova a câștigat singurul game al său din setul doi. În final, cu break în ultimul game al setului, Halep și-a trecut în cont actul secund, scor 6-1.

Setul decisiv a fost la discreția Simonei Halep, care a nu i-a mai dat nicio șansă adversarei și s-a impus, scor 6-1. În turul următor, Simona o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Daria Kasatkina și Angelique Kerber. Pentru calificarea în semifinalele turneului de la Montreal, jucătoarea din Constanța va încasa un cec de 121,150 de dolari și 353 de puncte WTA.

Datorită acestei victorii, Halep va urca, începând de luni, 1 august, pe locul 4 în clasamentul WTA, devansând-o pe Agnieszka Radwanska.