loading…

Atleta Alina Rotaru a ocupat, azi, locul patru în etapa de Golden League de la Londra, după ce a încheiat concursul la săritura în lungime cu rezultatul de 6.41 metri.

Reprezentanta României la concursul de la Londra a reușit acest rezultat chiar din prima încercare. Concursul a fost câștigat de reprezentanta gazdelor, Katarina Johnson-Thompson, care a reușit un season-beast, cu 6.84 metri.

Brittney Reese (SUA), lider mondial, cu 7.31 metri, nu a fost prezentă la Londra.

Alina Rotaru are cel mai bun rezultat al anului o săritură de 6.67 metri. Ea este una din puținele atlete ale delegației tricolore care ar putea prinde o finală la Jocurile Olimpice de la Rio.