loading…

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu s-a calificat, azi, în sferturile de finală ale întrecerii de dublu din cadrul turneului WTA de la Bastad, Suedia, după ce a câștigat, alături de sportiva poloneză Alicja Rosolska, meciul cu perechea Cornelia Emily Lister/Anastasija Sevastova, scor 6-3, 6-1.

Meciul a durat doar 56 de minute, iar dublul Mitu/Rosolska l-a dominat categoric, pierzându-și o singură dată serviciul și reușind cinci break-uri. Adversarele au evoluat pentru prima dată împreună și au primit o invitație din partea organizatorilor pentru a evolua pe tabloul principal al turneului.

În sferturile de finală ale competiției din Suedia, Mitu (locul 93 WTA la dublu) și Rosolska (poziția 82 WTA) vor înfrunta perechea Kiki Bertens/Johanna Larsson (Olanda/Suedia), favorită 2 la câștigarea trofeului.

Pentru parcursul de până acum de la Bastad, Andreea Mitu (24 de ani) și Alicja Rosolska (30 de ani) și-au asigurat 60 de puncte în clasamentul mondial și un cec în valoare de 1.820 de dolari.

În schimb, dublul Raluca Olaru/Katerina Siniakova (România/Cehia) a pierdut meciul din sferturile de finală împotriva perechii Lesley Kerkhove/Lidziya Marozava (Olanda/Belarus), scor 6-4, 2-6, 3-10. Olaru (locul 62 WTA la dublu) și Siniakova (poziția 53 WTA) erau cotate cu a treia șansă la câștigarea turneului de la Bastad.