loading…

Clubul CS Universitatea Craiova a disputat, astăzi, un meci de pregătire împotriva echipei Zenit Sankt Petersburg, antrenată de românul Mircea Lucescu, în cantonamentul din Austria, încheiat cu scorul de 2-0 pentru formația pregătită de Gheorghe Mulțescu.

Golurile partidei au fost marcate de Simon Măzărache, în minutul 35, și bulgarul Hristo Zlatinski, în minutul 52. Craiova a început meciul bine și a avut prima mare ocazia de, în minutul 15, când șutul lui Bancu a trecut puțin pe lângă poartă. După o ocazia ratată, Măzărache a reușit să deschidă scorul, în minutul 35, cu un șut puternic la colțul lung, scrie Mediafax.

În startul reprizei secund, Zlatinski, aflat, singur, în centrul careului formației lui Mircea Lucescu, a înscris, pentru 2-0, după o pasă primită de la Măzărache. Briceag a mai ratat o ocazie mare, în finalul meciului, după un șut puternic care a trecut pe deasupra porții.

Au evoluat: Calancea (82 Popescu) – Briceag (87 Vlădoiu), Popov (46 Dumitraș), Acka (60 Kay), Vătăjelu – Madson (46 Mateiu), Zlatinski (82 Manea) – Ivan (90 Petre), Bancu (67 Screciu), Băluță (Surugiu) – Măzărache (85 Jurj).

CS U Craiova au mai disputat două partide amicale. Cu Teuta Durres, scor 1-2, și cu Red Bull Salzburg, scor 0-0.