loading…

Simona Halep, ocupanta locului cinci în clasamentul WTA, a câștigat, astăzi, scor 6-4, 6-1, meciul disputat împotriva jucătoarei Anna Schmiedlova din Slovacia, în primul tur al turneului de la Wimbledon, dotat cu premii totale în valoare de 19,174,575 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră și șapte minute, scrie Mediafax.

Primul set a debutat cu Simona Halep mai concentrată și mai exactă în lovituri, iar jucătoarea din Constanța a condus, la un moment dat, cu 4-1, după ce a reușit două break-uri, dintre care unul în game-ul de debut al setului. Apoi, Schmiedlova a profitat de o relaxare a Simonei și a reușit să egaleze situația. În final, după un break în penultimul game al primului set, Halep a servit pentru câștigarea actului, scor 6-4.

În setul secund echilibrul s-a rupt total. Halep a reușit din nou să câștige pe seriviciul adversarei în debut, iar Anna Schmiedlova a mai câștigat doar un singur game pe toată durata setului. După alte două break-uri ale Simonei, jucătoarea de pe locul 5 WTA și-a adjudecat setul, scor 6-1.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Anastasija Sevastova (Letonia, 66 WTA) și Francesca Schiavone (Italia, 111 WTA).