loading…

Tenismenul Adrian Ungur (locul 186 în clasamentul mondial) a pierdut, azi, meciul cu veteranul spaniol Ruben Ramirez-Hidalgo (poziția 242 ATP), scor 7-6 (1), 4-6, 3-6, în primul tur al calificărilor turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, disputat pe iarbă.

Meciul a durat două ore și opt minute, iar spaniolul în vârstă de 38 de ani s-a impus surprinzător. Primul set a fost echilibrat până la 6-5, când Ungur a ratat trei șanse de set pe serviciul adversarilor, dar a câștigat categoric în tiebreak. În setul doi, ambii jucătorii au servit foarte bine, dar românul a cedat serviciul la 4-5 și implicat setul. În decisiv, Ramirez-Hidalgo a debutat cu break și nu a mai pierdut avantajul până la final.

Adrian Ungur (31 de ani) conducea la confruntările directe cu 5-1. Practic, Ungur a repetat parcursul din 2015 pe iarbă, când nu a depășit faza calificărilor la Wimbledon. Românul preferă suprafețele de zgură și nu a câștigat niciun meci pe iarbă în carieră.

Pentru participarea în primul tur al calificărilor la Wimbledon, Ungur va primi un cec în valoare de aproape 4900 de euro și 5 puncte în clasamentul ATP.