Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului WTA de la Bogota (Columbia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după prima sa victorie obținut la simplu în acest an, 6-2, 6-7 (7), 6-2 cu Chloe Paquet (Franța).

Ana Bogdan (26 ani, 124 WTA), semifinalistă anul trecut la Bogota, venea după șapte eșecuri consecutive în acest an, dar a reușit să obțină victoria după două ore și 33 de minute în fața unei adversare venite din calificări (24 ani, 217 WTA).

Meciul a fost unul cu destul de multe greșeli, de ambele părți, franțuzoaica având nu mai puțin de 14 duble greșeli, iar Ana 2.

Românca a dominat primul set, adjudecat cu 6-2, dar a avut o evoluție oscilantă în actul secund, în care a fost condusă cu 3-1 după ce a început cu break, a avut 4-3 și 5-4, însă nu a reușit să încheie meciul, deși a servit pentru victorie. În tiebreak, Ana Bogdan a ratat două mingi de meci, iar Paquet a reușit să câștige setul (9-7). Bogdan a jucat foarte bine în decisiv, a condus cu 5-0, dar a avut o ușoară relaxare, concretizată în două ghemuri ale adversarei, câștigând cu 6-2. Ana Bogdan a fructificat abia a șaptea sa minge de meci.

Ana Bogdan a mai învins-o pe Paquet la singura confruntare anterioară, în 2015, la Glasgow (ITF), în optimi, cu 6-4, 5-7, 6-2.

Ana Bogdan și-a asigurat un cec de 3.400 dolari și 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu spaniola Sara Sorribes Tormo, victorioasă cu 6-4, 6-4 în fața americancei Christina McHale.

În alt meci, Irina Bara, venită din calificări, a fost învinsă de italianca Sara Errani, ajunsă pe tabloul principal din postura de ”lucky loser”, cu 4-6, 6-2, 6-3, după două ore și 10 minute.

Bara (24 ani, 170 WTA) a comis 6 duble greșeli, în schimb Errani (31 ani, 243 WTA) a comis nu mai puțin de 18 duble greșeli.

Bara, care trebuia inițial să joace în primul tur cu slovena Dalila Jakupovic (90 WTA), cap de serie numărul 9, va primi un cec de 2.100 dolari și 19 puncte WTA. Irina Bara va evolua marți și la dublu, alături de Elena Gabriela Ruse, adversarele din primul tur fiind Laura Pigossi (Brazilia) și Renata Zarazua (Mexic).