Negru și tâlhar | SFÂNTUL ZILEI
Etiopian de neam, Sfântul Moise, căruia i se mai spune și Arapul, a trăit în secolele IV-V, fiind slujitorul unui dregător egiptean. Pentru fărădelegile sale, este alungat, ajungând să se alăture unei bande de tâlhari și devenind chiar șeful ei.
După o vreme, cu mustrări de conștiință, Moise se retrage într-o mănăstire unde își plânge păcatele. Dar și aici va fi ispitit cumplit timp de șase ani de demonii desfrânării. Este uns preot abia la bătrânețe. Prevăzându-și ceasul și felul morții, el le spune ucenicilor săi să fugă, deoarece mănăstirea avea să fie atacată de tâlhari. Moise rămâne însă, spunând că se cuvine să plătească pentru relele făcute. Cu el rămân șase frați ce nu vor să-l părăsească. Tâlharii îi ucid pe toți șapte. Avva Moise avea 75 de ani
- 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
- 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Negru și tâlhar | SFÂNTUL ZILEI.
http://stiri-zilnic.com/2017/08/28/negru-si-talhar-sfantul-zilei/Actualitate/EsentialEVZ Special