| 125 Vizualizari

<!–

–>

Nico Rosberg, noul campion mondial la F1

Marele Premiu al Emiratelor Arabe Unite s-a încheiat, astăzi, prin victoria lui Lewis Hamilton, însă cel care a devenit campion mondial la Formula 1 a fost ocupantul locului secund de la Abu Dhabi, Nico Rosberg.

Astăzi a venit rândul germanului Nico Rosberg de a cuceri pentru prima oară în carieră titlul suprem din Formula 1. Și ce victorie! Neamțul în vârstă de 31 de ani a reușit să câștige titlul de campion mondial chiar în fața colegului său de la Mercedes, Lewis Hamilton.

În ultmii doi ani, Rosberg s-a aflat de fiecare dată în spatele lui Hamilton, în clasamentul final. Chiar și astăzi a avut loc același scenariu, în Marele Premiu de la Abu Dhabi.

În cursa din Emirate, atât Hamilotn, cât și Rosberg au plecat din pole-position, dar cel care a dominat circuitul de la un capăt la altul a fost pilotul britanic. Dacă Roberg termina cursa în afara podiumului, Hamilton devenea campionul mondial, pentru al treilea an consecutiv. Locul trei a fost ocupat de Sebastian Vettel (Ferrari), care s-a bătut pentru această performanță cu tânărul Max Verstappen (Red Bull).

Mai mult, la constructori, Mercedes a primit titlul, acumulând la final de sezon 765 de puncte, cu 300 de puncte mai mult decât urmăritoarele Red Bull și Ferrari.

„Marele Circ” de la Abu Dhabi a însemnat practic și retragerile din activitate ale legendarilor piloți Jenson Button (36 ani/McLaren- Honda), campionul mondial din 2009, și Felipe Massa (35 ani/Ferrari).

Tag-uri:
Formula 1, Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Marele Premiu, Abu Dhabi, Dacă Roberg, Sebastian Vettel, Max Verstappen, Red Bull, Marele Circ, Jenson Button, Felipe Massa

În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Formula 1 are un NOU CAMPION MONDIAL. Cum s-a terminat „Marele Circ” din Abu Dhabi.

Autor: Alexandru Toader | duminică, 27 noiembrie 2016 | 0 Comentarii | 125 Vizualizari <!-- --> Nico Rosberg, noul campion mondial la F1 Marele...