loading…

Jucătoarea de tenis Irina Bara, aflată pe locul 246 WTA, a fost eliminată, astăzi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia, disputat pe zgură și dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

În meciul din sferturile de finală, sportiva în vârstă de 21 de ani a pierdut, scor 1-6, 3-6, împotriva Cristinei Bucsa (18 ani, 787 WTA), din Spania, sportivă originară din Moldova. Partida a durat o oră și 24 de minute. Irina nu a comis nici măcar o dublă greșeală, a avut un procentaj de reușită la primul serviciu de 83 la sută și trei break-uri reușite. Irina Bara a pierdut însă nouă game-uri pe propriul serviciu, potrivit Mediafax.

Bara se află și pe tabloul de dublu, unde este calificată în semifinale alături de ucraineanca Oleksandra Korashvili. Dublul Bara/Korashvili va evolua, vineri, cu perechea Alicia Herrero Linana/Ksenija Sharifova (Spania/Rusia).