| 66 Vizualizari

<!–

–>

Borussia Dortmund

Borussia Dortmund a câștigat cu scorul de 8-4 confruntarea disputată, marți, pe teren propriu, împotriva polonezilor de la Legia Varșovia.

Borussia Dortmund și Legia Varșovia au fost protagonistele unei partide colosale, jucate marți, în Grupa F a Ligii Campionilor. Nemții s-au impus cu scorul de 8-4, și astfel a fost depășit recordul de goluri marcate într-o confruntare a LC. În 2003, AS Monaco o învingea pe Deportivo La Coruna cu 8-3. Cei de la Borussia au punctat de trei ori în trei minute, în intervalul 17-20, iar în minutul 32, scorul era de 5-2. Se marcaseră 7 goluri în 22 de minute.
Iată rezultatele de marți, din etapa a 5-a a grupelor:

GRUPA E

AS Monaco – Tottenham 2-1
Sidibe (48), Lemar (53) / Kane (52 – penalty)

ȚSKA Moscova – Bayer Leverkusen 1-1
Natcho (76 – penalty) / Volland (16)

Clasament: 1. Monaco 11p, 2. Bayer 7p, 3. Tottenham 4p, 4. ȚSKA 3p

GRUPA F

Borussia – Legia 8-4
Kagawa (17, 18), Sahin (20), O. Dembele (29), Reus (32 și 52 și 90+2), Passlack (83) / Prijovici (10 și 24), Kucharczyk (57), Nikolici (83)

Sporting – Real 1-2
Silva (80 – penalty) / Varane (29), Benzema (87)

Clasament: 1. Borussia 13p, 2. Real 11p, 3. Sporting 3p, 4. Legia 1p

GRUPA G

Leicester – FC Brugge 2-1
Okazaki (5), Mahrez (30 – penalty) / Izquierdo (52)

FC Copenhaga – FC Porto 0-0

Clasament: 1. Leicester 13p, 2. FC Porto 8p, 3. FC Copenhaga 6p, 4. Brugge 0p

GRUPA H

FC Sevilla – Juventus 1-3
Pareja (9) / Marchisio (45+2 – penalty), Bonucci (84), Mandzukici (90+4)

Dinamo Zagreb – Lyon 0-1
Lacazette (72)

Clasament: 1. Juventus 11p, 2. FC Sevilla 10p, 3. Lyon 7p, 4. Dinamo 0p.

Tag-uri:
borussia dortmund, legia varsovia, record, juventus, sevilla

În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LIGA CAMPIONILOR. Meci COLOSAL în EUROPA. La Dortmund s-au marcat 12 goluri și s-a stabilit un nou RECORD al competiției. Nemții au punctat de 3 ori în 3 minute.

Autor: Andrei Călin | miercuri, 23 noiembrie 2016 | 0 Comentarii | 66 Vizualizari <!-- --> Borussia Dortmund Borussia Dortmund a câștigat cu...