Jucătoarea de tenis Patricia Țig (locul 117 în clasamentul mondial) a pierdut, miercuri, meciul cu cehoaica Denisa Allertova (locul 114 WTA), scor 5-7, 2-6, în optimile de finală ale turneului de la Tașkent, Uzbekistan, disputat pe suprafață dură și dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Partida a durat o oră și 30 de minute. Patricia Țig a servit doi ași și a comis patru duble greșeli, iar procentajul de reușită al primului serviciu a fost 62%. Românca a avut mai multe oportunități de break decât cehoaica, dar a reușit unul singur și a cedat serviciul de patru ori.

Denisa Allertova a fost cotată cu a noua șansă la câștigarea trofeului la Tașkent, în timp ce Patricia Țig venea după semifinala de la Seul.

Pentru parcursul din Uzbekistan, românca în vârstă de 22 de ani va primi 30 de puncte în clasamentul mondial și un cec în valoare de 3.420 de dolari.