loading…

Tenismenul francez Lucas Pouille (locul 18 în clasamentul mondial) a câștigat, astăzi, turneul de la Metz, disputat pe suprafață dură în sală, după ce a trecut în finală de austriacul Dominic Thiem (poziția 10 ATP), scor 7-6 (5), 6-2.

Lucas Pouille a reușit 10 ași și nu și-a pierdut niciodată serviciul. Francezul a avut procentaje foarte bune de reușită atât cu prima minge (81%), cât și cu a doua (73%). În primul set, nu s-a înregistrat niciun break, iar Dominic Thiem a pierdut un avantaj de 4-0 în tiebreak pentru a ceda primul act. În setul secund, Pouille a reușit două break-uri și a închis partida după o oră și 19 minute, conform Mediafax.

Lucas Pouille a câștigat primul său turneu ATP, la cea de-a doua finală din palmares (după cea de la București din acest an). Luni, francezul va urca pe locul 16 în lume, cea mai bună clasare din carieră, după ce a ajuns în sferturile de finală ale Openului Statelor Unite ale Americii. Pouille va primi 250 de puncte ATP și un cec în valoare de 82.450 de euro.

De cealaltă parte, Dominic Thiem rămâne cu patru turnee ATP în acest an și va fi recompensat cu 150 de puncte ATP și 43.430 de euro pentru finala de la Metz.