loading…

AS Roma a pierdut, astăzi, meciul din deplasare cu Torino, scor 1-3, în cadrul etapei a șasea din Serie A. Joi, AS Roma va juca pe teren propriu cu Astra Giurgiu, în grupele Europa League.

Pe Stadionul Olimpic din Torino, gazdele au deschis scorul în minutul 8, prin Andrea Belotti. Iago Falque, împrumutat de la AS Roma, a majorat avantajul torinezilor în minutul 53, în urma unei lovituri de la 11 metri. Veteranul Francesco Totti a înscris pentru AS Roma în minutul 55, din penalty. Falque a mai punctat o dată în minutul 63, notează Mediafax.

AS Roma a evoluat în următoarea formulă: Szczesny – Florenzi, Manolas, Fazio, Peres – De Rossi, Strootman, Nainggolan – Perotti, Dzeko, Salah.

Francesco Totti a înscris golul cu numărul 250 din Serie A, în al 25-lea sezon pentru singura echipă la care a jucat. Simbolul Romei va împlini marți 40 de ani. Totti este al doilea cel mai bun marcator din istoria campionatului Italiei, după Silvio Piola (274 de goluri).

În urma acestui rezultat, AS Roma ocupă locul patru în clasament, cu 10 puncte, în timp ce Torino se află pe poziția a zecea, cu 8 puncte.

Joi, de la ora 22.05, AS Roma va întâlni pe teren propriu pe Astra Giurgiu, în grupa E a Europa League. În prima rundă, Roma a remizat în deplasare cu Plzen, scor 1-1, în timp ce Astra a pierdut acasă cu Austria Viena, scor 2-3.